v

משלוח חינם בקנייה מעל 399 ₪

כיפת ברזל לעיניים של הלוחמים

חברה ישראלית סיימה לפני חודשיים לפתח משקפי מגן טקטיות שמעניקות הגנה יוצאת דופן לעיניים של לוחמי החי”ר בהתאם לתקן הצבאי האמריקאי. מאות משקפי מגן כאלה כבר הגיעו ליחידות העילית של צה”ל. “הנחנו בצד את כל ההזמנות מחו”ל ואנחנו עובדים מסביב לשעון כדי לענות על הביקוש של לוחמי צה”ל” אומר יקי דרויש, מנכ”ל החברה.

הלחימה בדרום רוקנה את המחסנים של כל יבואני הציוד הטקטי. אלפי לוחמים, הורים של חיילים ועמותות גייסו כסף וקנו אפודים קרמיים וקסדות והרכבת האווירית מארה”ב ממשיכה להזרים עוד עשרות אלפי פריטי מיגון אישי לטובת לוחמי צה”ל וכוחות הביטחון וההצלה.

“16% מהפגיעות בלוחמים בקרב הן בעיניים ו-66% מהלוחמים כלל לא השתמשו במשקפי מגן בזמן הפגיעה. זו סטטיסטיקה שחייבים לשנות!” אומר עמרי פדהצור, מהנדס מכונות עם קרוב ל-30 שנות ניסיון ואבא ללוחם ביחידה ללוחמה בטרור של צה”ל.

“לפני שנה, כשהבנתי שהבן שלי מתגייס ליחידה מובחרת, פניתי ליקי דרויש והצעתי לו לפתח משקפי מגן טקטיות בליסטיות ללוחמים. יקי, הבעלים של חברת ‘אקסטרים’ מרמת השרון, צבר עשרות שנות ניסיון בפיתוח משקפי שמש לספורטאים, אבל לא הכיר לעומק את תחום המשקפיים הטקטיות.

“נכנסנו למסע הזה עם המון סקרנות” אומר יקי. “בדקנו את כל המוצרים הקיימים בעולם, קראנו שוב ושוב את התקן הצבאי האמריקאי למשקפי מגן בליסטיות (MIL-PRF 32432A) ומהר מאוד הבנו שאנחנו צריכים ויכולים לפתח לחיילי צה”ל משהו טוב יותר”.

אז מה ההבדל בין משקפי מגן רגילות למשקפי מגן בליסטיות ללוחמים?

“משקפי מגן רגילות, מהסוג שקונים בכל טמבוריה, מתאימות לנגרים, שעפים עליהם שבבים של נסורת. שדה הקרב כולל מטענים, רימונים ורסיסי פלדה שעפים במהירות עצומה. משקפים בליסטיות ללוחמים נדרשות לעמוד לפי התקן הצבאי האמריקאי במגוון רחב מאוד של רסיסים אנרגטיים כולל ירי מרובה צייד במרחק 5 מטר” אומר יקי. “למטרה הזו בחרנו מסגרת מחומר NyloNext אלסטי ועמיד בשבר ואליה הוספנו עדשות עמידות בשבר בעובי 2.4 מ”מ עם ציפוי מיוחד נגד אדים ושריטות. המשקפיים צלחו את מבחני המעבדה בחו”ל בהצלחה יתרה”.

לפני כחודשיים, ללא קשר ללחימה בדרום, הגיע המשלוח הראשון של המשקפיים וכמה דוגמאות ניתנו ללוחמי יחידה מובחרת כדי שהן יבדקו אותן בשימוש שוטף בשטח. “המשוב שקיבלנו מהלוחמים היה מדהים!” אומר עמרי “הלוחמים דיווחו שהמשקפיים נוחות מאוד גם אחרי שעות ארוכות עם קסדה, קלות, יציבות על הפנים, לא מתכסות באדים והראייה פשוט מושלמת!”

“הממשק הישיר בין הלוחמים וצוותי הפיתוח היה התבלין הסודי שלנו. הצלחנו לפתח ‘כיפת ברזל’ לעיניים של הלוחמים” אומר עמרי. 

יקי מוסיף “חשבנו גם על הנוחות של הלוחם והוספנו אפון גומי וזרועות מתכווננות, על מנת להתאים את המשקפיים לפנים של הלוחם ולספק נוחות מרבית, כי אם המשקפיים לא נוחות ומסורבלות, כמו משקפי אבק, לוחמים פשוט לא ישתמשו בהם וישאירו אותן בתיק”.

מאות משקפי המגן שהגיעו במשלוח הראשון כבר נחטפו על ידי היחידה ללוחמה בטרור ויחידות מובחרות נוספות. “אנחנו עובדים מסביב לשעון כדי לספק את הביקוש מצד עמותות, לוחמי מילואים והורים לחיילים” אומר יקי. “תהליכי ייצור ואבטחת איכות שלוקחים בשגרה חודשים ארוכים מסתיימים כעת בשבועיים, כי לכולם ברורה הדחיפות. יש לנו מספר רב של הזמנות למשקפים בליסטיות ממשטרות בחו”ל, אבל הנחנו את כולן בצד ואנחנו מתרכזים כעת אך ורק בחיילי צה”ל”

מה החזון?

“יש לנו רק שתי עיניים והן לא גדלות בחזרה, אז השמירה על העיניים היא קריטית. כל רסיס קטן בעין עלול להסתיים בעיוורון וזו פגיעה קשה שלא ניתנת לשיקום. צבא ארה”ב הצליח להוריד את אחוז הפגיעות בעיניים ל-0.5% בלבד ואין שום סיבה שלא נגיע לתוצאה הזו.” אומר עמרי. “היום כולם מבינים את החשיבות של אפודי מגן קרמיים והחזון הוא שיבינו גם את החשיבות של משקפים בליסטיות. הצבא מספק משקפי מגן לחלק מהלוחמים והיינו רוצים לראות את כולם עם משקפיים איכותיות כאלה”.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Search

צריך עזרה?